Włókno konopne

Autor: Sebastian Mocek

Data ostatniej aktualizacji: 02.07.2021


Konopie siewne znajdują swoje zastosowanie w zapobieganiu wielu chorobom, jak również bólom i problemom zdrowotnym. Wszystko za sprawą obecnego w nich kannabidiolu CBD. Jednak konopie to nie tylko CBD. Są to wyjątkowe rośliny, które okazują się być wykorzystywane także w innych gałęziach przemysłu. Wszystko dzięki włóknu konopnemu. Ludzie wciąż bywają niechętnie nastawieni do konopi, ponieważ przypominają im one konopie indyjskie, które są nielegalne. Warto jednak pamiętać, że konopie siewne nie wykazują żadnych działań psychoaktywnych, a co za tym idzie - są całkowicie bezpieczne i nie uzależniają. 

 

 Spis treści: 

  1. O uprawie konopi
  2. Włókno konopne - zastosowanie 
  3. Ubrania z włókna konopnego
  4. Podsumowanie

 

O uprawie konopi

Uprawa konopi jest niezwykle łatwa. Są one odporne na wszelkie choroby jak i insekty. Dzięki tym właściwościom nie jest konieczne stosowanie środków ochrony roślin, które wpływają negatywnie na środowisko wokół upraw, jak również na same konopie. Uprawiać je można dosłownie w różnych warunkach, przez co nie ma konieczności ich dalekiego transportu. Rosną one tak szybko, że w ciągu czterech miesięcy, z jednego hektara, można uzyskać 10 ton suchych konopi. Dodatkowo każdy hektar uprawianych konopi wiąże około 2,5 tony CO2, co sprzyja zmniejszeniu efektu cieplarnianego. Warto również wspomnieć, że uprawa konopi sprawi, że gleba zostanie oczyszczona.

Uprawę konopi nie można jednak ot, tak rozpocząć. Producent, pragnący uprawiać konopie zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia z urzędu gminy lub miasta właściwego dla położenia plantacji. Dodatkowo musi on złożyć wniosek zawierający między innymi dane osobowe, cel upraw, informację o odmianie, a także numer ewidencyjny działki. Co więcej, konieczne jest dostarczenie wniosku o niekaralności (odnośnie upraw konopi, bądź ich upraw wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). Wniosek ten powinien dotrzeć do urzędu gminy lub miasta z wyprzedzeniem.

Należy pamiętać, że w Polsce uprawa konopi indyjskich jest zabroniona. Uprawa konopi (z wyjątkiem włóknistych) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


Włókno konopne - zastosowanie

Włókno konopne znajdzie swoje zastosowanie jako:

  1. Celuloza i papier - roczny przyrost celulozy w konopiach jest prawie trzykrotnie wyższy niż celulozy pozyskanej z drzewa. Celuloza konopna jest niezwykle przydatna podczas produkcji: bibułek papierosowych, papierów wartościowych czy papierów kartograficznych.
  2. Kompozyt - konopie wykorzystuje się do produkcji materiałów kompozytowych dla przemysłu samochodowego. Tworzy się z nich między innymi elementy wnętrz samochodowych. Włókna wykorzystuje się również do produkcji materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych dla budownictwa.
  3. Biopaliwa i energia odnawialna - wysokoplonujące i odporne na suszę konopie wykorzystuje się jako surowiec energetyczny. 
  4. Tekstylia - włókno konopne od lat wykorzystuje się do produkcji wyjątkowo mocnych i trwałych wyrobów. Odporność włókien konopnych na procesy gnilne sprawia, że jest to bardzo dobry surowiec przydatny do wyrobu produktów narażonych na rozkład biologiczny, ze względu na wilgotność. 

Włókna konopne sprawdzają się dobrze jako materiał czyszczący po waporyzacji. Tkanina taka zaabsorbuje resztki produktu i doczyści urządzenie. Nadają się również do produkcji wykładzin ściennych, opakowań czy pieluszek jednorazowych. Świetnie sprawdzają się w produkcji bentomatów pochłaniających zanieczyszczenia oraz geowłóknin, które wykorzystywane są przy budowie dróg czy mat dezynfekujących. 


Ubrania z włókna konopnego

Ubrania z włókna konopnego jest już znana od lat. Obecnie, dzięki bardziej zaawansowanym procesom włókienniczym, coraz chętniej są one produkowane. Odzież, nie tracąc swojej mocy i trwałości, staje się także niezwykle delikatna w dotyku. Włókna konopne często łączy się z takimi materiałami jak: jedwab, len, bawełna. Latem ubrania te będą chłodzić, a zimą sprawią, że będzie cieplej. Chronią również przed promieniami ultrafioletowymi, a także są antybakteryjne. 


Zdecydowaną przewagą ubrań z włókna konopnego jest to, że są ekologiczne. Lekkie, przewiewne oraz potrafiące wchłaniać wilgoć i nieprzyjemne zapachy to również ogromne plusy takiej odzieży.


Minusem ubrań z włókna konopnego może być… ich cena. Gdy coś jest ekologiczne oraz bardzo dobre jakościowo, to cena jest wysoka. Wielu ludzi może mieć również problem z kolorem takich ubrań. Są one zazwyczaj: beżowe, brązowe czy ciemnozielone. 

 

Może Cię zainteresować: Czym są terpeny konopne?

 

Podsumowanie

Jak można zauważyć, konopie siewne to nie tylko prozdrowotne CBD, ale także ich włókna. Łatwość ich uprawy, wysokie plony sprawiają oraz oczyszczenie gleby sprawiają, że są one coraz częściej wykorzystywane do produkcji wyżej wymienionych produktów. Dobrze odnajdują się one w produkcji ubrań, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę aktualny boom na ekologię. Biorąc pod uwagę postęp technologiczny, z biegiem czasu, włókna konopne mogą znaleźć zastosowanie w kolejnych, niespodziewanych dziedzinach przemysłu. Mamy w końcu do czynienia z produktem, który jest jednocześnie wszechstronny w zastosowaniu oraz ekologiczny. Oczywiste więc będzie, jego dalsze wykorzystywanie.

Poprzedni Post Następny Post

0 Komentarze

Zostaw Komentarz